Dogo canario & English cocker spaniel
http://cynology.bestforums.org/

Kā eksperti pārraksta sugu standartus.
http://cynology.bestforums.org/viewtopic.php?f=146&t=964
Страница 1 из 1

Автор:  Muftocka [ 07 окт 2017, 23:19 ]
Заголовок сообщения:  Kā eksperti pārraksta sugu standartus.

Kā eksperti pārraksta sugu standartus.

Pieredzējuši suņu audzētāji labi zina, ka ideālu suņu dzīvē nemēdz būt. Lai cik labs suns nebūtu vienmēr būs kāds sīkumiņš, kas varētu būt labāks. Vienīgais un tai pašā laikā neeksistējošais „Ideālais Suns” ir atrodams šķirnes standartā. Šķirnes standartu var droši pielīdzināt matemātikai, kas ir precīza zinātne, bez emocijām.Atgādināšu matemātikas pamatus - zinātne, kas pēta skaitļus un ģeometriskas figūras. Atzīmēsim, ka mūsdienās ir daudzi matemātikas profesori un universitāšu pasniedzēji, kas uzskata, ka matemātika nav zinātne. Tas ir tāpēc, ka matemātikas pētāmie objekti tāpat, kā „Ideālais Suns” nav atrodami realitātē. Tātad uzmanīgi pētot šķirnes standartu mēs varam uzzīmēt matemātiski precīzu ģeometrisku figūru - suni no visiem iespējamiem rakursiem. Tikai un vienīgi šiem kritērijiem ir jābūt galvenajiem suņa audzētājam un ekspertam vērtējumā.

Diemžēl bieži sanāk dzirdēt brīnumus vēl par kaut kādiem mistiskiem „suņu tipiem”! Piemēram, kad pilnā nopietnībā tiek apgalvots, ka suņu šķirnei ir divi „tipi”, vieni ir ar garām kājām, lielāki augumā, tādus audzējot Skandināvijā, bet otri ir zemāki ar platākām krūtīm, tādus mīlot Anglijā utt. Vai cits piemērs, kad suņa īpašnieks saka: „Es savu suni pie dotā eksperta neizstādīšu, viņš mīl cita tipāža suņus”. Absurds, bet dzīves realitāte. Mīļie suņu audzētāji un diemžēl arī eksperti, lasiet šķirņu standartu, tur nav nekādu divu tipu, ir tikai viens matemātiski precīzs standarts.

No kurienes tad rodas šie mīti par dažādiem suņu tipiem? Kādreiz domāju, ka tas ir nepieredzējušu suņu īpašnieku izdomājums, un uztvēru to, kā joku - ar smaidu! Diemžēl ar laiku sapratu, ka šie mīti tiek radīti nekompetentu ekspertu rezultātā, kad tiek izkropļots šķirnes standarts, kad suņu audzētāji dažos reģionos mērķtiecīgi pavairo neatbilstošus standartam suņus. Bieži pat no pieredzējušiem audzētājiem, kuri labi pārzina šķirni var dzirdēt: „Necepies, nu šim ekspertam patīk šāda tipāža suņi, galvenais ka viņš ir nemainīgs savos vērtējumos, vienkārši mums viņš neder”! Pilnīga anarhija! Kāda man darīšana, kas viņam patīk, vai nepatīk. Man liekas šinī gadījumā principam – „Vienam patīk māte, citam meita”, galīgi neder. Kam tad nepieciešams šķirnes standarts, ja eksperts ir tiesisks uzstādīt savu standartu, un viņa vērtējums nav apstrīdams. Tieši viņa nekompetentais vērtējums rada situāciju, kad pilnīgi atšķirīgus suņus var uzskatīt par labākajiem šķirnes pārstāvjiem!

Man vienmēr ir šokējis fakts par eksperta kvalifikāciju vērtēt visas šķirnes. Tas skan kā - „visu zinātņu profesors” , vai – „visu sporta veidu tiesnesis”! Vai tiešām var būt eksperts visām 400 šķirnēm? Vai cilvēkus, kas dažādos laikos nokārtojuši eksāmenus dažādām šķirnēm, var uzskatīt par ekspertiem. Vai kāds no ekspertiem ir kārtojis eksāmenu visām šķirnēm vienlaicīgi, vai šīs zināšanas tiek pārbaudītas visas dzīves garumā? Gudrs audzētājs pat vairākus gadu desmitus nodarbojoties ar vienas šķirnes audzēšanu nekad neapgalvos, ka visu zina par šķirni, un labprāt uzklausīs citus vērtējumus. Mūžu dzīvo, mūžu mācies!

Iespējams būtu gudrāk, ja par ekspertu var būt tikai 10 šķirnēm vienas FCI grupas ietvaros, apmācība un eksāmeni jākārto šķirnes izcelsmes valstī, pie standarta izstrādātājiem. Vismaz reizi gadā standarta izstrādātāji rīko semināru, kuru obligāti jāapmeklē šķirnes ekspertiem, un kuros var piedalīties audzētāji ar saviem suņiem. Šādos semināros varētu arī izskatīt konkrēta eksperta vērtējumu izstādē, ja suņa īpašniekam ir pretenzijas, vai jautājumi. Tāda kārtība būtu ideāla šķirnes pareizā veidošanā, un beidzot pieliktu punktu sugas standarta interpretācijai. Es protams saprotu, ka vienmēr kāds suns būs pirmais, bet kāds otrais. Un kādam ekspertam patiks vairāk tīģer krāsas, bet citam bēšais suns. Kāds dos priekšroku jautrajam, bet cits izturēti nopietnajam sunim. Tomēr galvenajam jābūt šķirnes standartam, un tikai pēc tam emocijām.
Mīļie draugi – lasiet un rūpīgi studējiet šķirnes standartu!!!! Bilde pārdomām!

Взято: Guntars Piebalgs

Вложения:
22047459_1481891895210603_403622529_o.png
22047459_1481891895210603_403622529_o.png [ 482.14 Кб | Просмотров: 3 ]

Страница 1 из 1 Часовой пояс: UTC + 2 часа [ Летнее время ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/